Wiadomości Bydgoszcz > News > Gospodarka > Inwestycje i relacje kluczem do sukcesu Poczty Polskiej – wywiad z wiceprezesem

Inwestycje i relacje kluczem do sukcesu Poczty Polskiej – wywiad z wiceprezesem

Poczta Polska staje się coraz bardziej przystosowana do zmian na rynku pocztowym, które zachodzą zarówno w Polsce, jak i na świecie. Według wiceprezesa zarządu Poczty Polskiej, Andrzeja Bodzionego, stopniowa przemiana infrastruktury logistycznej listowej na paczkową, a także ulepszanie oferty usługowej, są odpowiedzią na powyższe wyzwania.

Ostatnie doniesienia mówią, że Poczta Polska otrzymała od państwa 700 mln zł rekompensaty za wykonywanie usług powszechnych, głównie listów. To pierwsza tego rodzaju pozytywna interwencja i jest szansa, że Poczta może z niej skorzystać na rozwój swojej działalności, w tym również w usługach kurierskich. Warto zatem zastanowić się, jak Poczta Polska może wykorzystać te środki finansowe dla swojego rozwoju.

AB: Rekompensata nie jest przeznaczona na inwestycje, ale na wyrównanie strat poniesionych przez pocztę z powodu świadczenia usług nierentownych. Jest to metoda stosowana w wielu krajach europejskich, która nie budzi wątpliwości. Państwa wymagają od poczty wykonywania danych usług, a w zamian oferują rekompensaty, które mają zrekompensować straty poniesione w wyniku nienormatywnego działania.

Poczta Polska jest zobowiązana do świadczenia usług powszechnych 5 dni w tygodniu oraz utrzymywania sieci 7600 placówek pocztowych. Aby zapewnić przystępną cenę usług, jej wysokość jest regulowana przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Dopiero w ubiegłym roku wprowadzono nowe prawo pocztowe, umożliwiające wypłatę rekompensaty przez państwo, jednak aby to nastąpiło, potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej. Niestety, mimo upływu ponad dwóch lat od wprowadzenia nowych przepisów, rekompensata dla Poczty Polskiej wciąż nie została wypłacona z powodu długotrwałych procedur. W tym czasie, aby zapewnić odpowiednią jakość usług, Poczta Polska musi ponosić wszelkie koszty świadczenia usług powszechnych, głównie w formie listów.

Usługi kurierskie są natomiast usługami całkowicie komercyjnymi. W tej dziedzinie Poczta Polska ma pełną swobodę w określaniu zasad ich świadczenia. Aby jednak utrzymać konkurencyjność na rynku, musimy inwestować w nowe technologie i usługi, aby zaspokoić stale rosnące wymagania naszych klientów.

PAP: W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na usługi paczkowe, Poczta Polska wprowadziła szereg nowych rozwiązań w celu zwiększenia wydajności przesyłek.

AB: W ostatnim czasie wprowadziliśmy szereg udogodnień i innowacyjnych rozwiązań, które mają na celu usprawnienie procesu przesyłania paczek. Zwiększyliśmy wydajność poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii, takich jak skanowanie za pomocą kodów kreskowych czy wirtualne podpisy, które umożliwiają szybsze składanie zamówień. Co więcej, wprowadziliśmy szereg usług dodatkowych, takich jak dostarczanie paczek w wybrane dni tygodnia oraz dostępność niektórych usług przez całą dobę. Wszystkie te działania pozwalają nam zapewniać wyższy poziom usług, zarówno dla naszych klientów, jak i dla nas samych.

Naszą przewagą jest nie tylko inwestowanie w rozwój naszych usług kurierskich, ale także budowanie długofalowych relacji z tysiącami klientów – od małych, lokalnych firm, aż po światowe marki. Dzięki naszemu bogatemu portfolio usług, możemy zaspokoić potrzeby zarówno małych i dużych przedsiębiorstw, jak i instytucji publicznych – od wysyłki listów, poprzez paczki, aż po przesyłki paletowe.

PAP: Czy ASL wpłynie pozytywnie na jakość usług kurierskich?

AB: Tak, ASL znacząco poprawi jakość usług kurierskich oferowanych przez Pocztę Polską. Inwestycje w nowe technologie, obiekty logistyczne i park maszynowy w połączeniu z optymalizacją procesów biznesowych skutecznie zwiększą efektywność działań i poprawią jakość świadczonych usług.

Aby zyskać przewagę konkurencyjną i optymalizować wyniki finansowe, istotne jest posiadanie zoptymalizowanej sieci połączeń, zlokalizowanych hal, które są dostosowane do lokalnych potrzeb oraz wyposażonych w nowoczesne sortery. Dzięki stosowaniu nowoczesnych maszyn, nasze sortownie – zarówno te istniejące, jak i nowo budowane – będą mogły zwiększać efektywność i wydajność obsługi paczek.

Najnowsze sortery Poczty Polskiej, dostępne w sortowniach we Wrocławiu, Lublinie i Lisim Ogonie k. Bydgoszczy, są dostosowane do wszelkiego rodzaju potrzeb użytkowych. Umożliwiają one automatyczny odczyt zarówno zestandaryzowanych etykiet adresowych, jak i niestandardowych przesyłek międzynarodowych. Innowacyjne rozwiązania zastosowane w tych urządzeniach gwarantują wszechstronność i uniwersalność ich zastosowania – są one przystosowane do przesyłek różnych rozmiarów i wielkości sortowni.

PAP: Czy nowe obiekty wpłyną na wzrost produkcji?

AB: Zdecydowanie tak. Nowe obiekty wyposażone są w najnowocześniejsze urządzenia sortujące, dzięki czemu przyspieszymy proces sortowania przesyłek. Oprócz tego, zastosowanie najwyższej jakości technologii umożliwi usprawnienie procesów logistycznych, co pozwoli nam na skrócenie czasu dostarczania przesyłek do klientów.

Poczta Polska wprowadziła największą jednorazową inwestycję w historii firmy, przekazując ponad 350 mln zł na transformację sieci logistycznej. To jednak nie wszystko – poczta ma zamiar jeszcze bardziej zautomatyzować swoje procesy logistyczne.

P: Więc inwestycje są kluczowe dla dalszego rozwoju?

AB: Tak, inwestycje są bardzo istotne, zarówno dla dalszego rozwoju, jak i dla utrzymania pozycji na rynku. Planujemy inwestycje w budowę nowych hal oraz umaszynowienie istniejących. Umożliwi to zwiększenie wydajności, zmniejszenie kosztów i zapewnienie wyższego poziomu usług. Ponadto pozwoli nam to na czynną konkurencję na tle innych firm kurierskich i wyprzedzenie ich pod względem wydajności.

P: Jakie inwestycje planujecie w przyszłości?

AB: Planujemy długoterminowe inwestycje w nowe technologie, takie jak robotyka i automatyzacja. Dzięki temu będziemy w stanie zwiększyć wydajność i osiągnąć lepsze wyniki. Ponadto, będziemy mieli także możliwość obniżenia kosztów dzięki wykorzystaniu nowych technologii. W przyszłości planujemy także wdrożenie nowych usług, które pozwolą nam zaoferować naszym klientom lepszy poziom obsługi.

Tegoroczny szczyt świąteczny to okres wyjątkowy dla Poczty Polskiej, ponieważ spodziewamy się rekordowej ilości paczek. W związku z tym, Poczta Polska wprowadziła szereg nowych środków, aby zapewnić sprawną i bezpieczną dostawę. Wśród nich znajdują się m.in.: wzmocnienie sieci oddziałów, wprowadzenie nowych technologii śledzenia przesyłek oraz wdrożenie systemu oceniania jakości obsługi klientów. Wierzymy, że te działania pozwolą nam radzić sobie z rosnącymi wymaganiami klientów i obsługiwać wszystkie paczki w terminie.

AB: Od połowy roku doświadczyliśmy wzrostu w ilości przesyłek o ok. 35-40%, co wskazuje, że Polacy wcześniej niż zwykle rozpoczynają przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. W związku z tym, aby sprostać rosnącemu popytowi, od 25 listopada rozpoczęliśmy doręczanie paczek w soboty w wybranych dużych miastach. Nasze prognozy wskazują, że w okresie świątecznym odnotujemy rekordowe wyniki.

Aby zapewnić szybkość i bezpieczeństwo dostaw przedświątecznych przesyłek, w tym roku Poczta Polska szuka kilkuset dodatkowych pracowników. Oferujemy zatrudnienie jako pracowników sortowni, kierowców z kat. B i C oraz kurierów do doręczania paczek w całej Polsce. Posiadamy szerokie doświadczenie w zarządzaniu zwiększoną aktywnością zakupową przed Świętami Bożego Narodzenia, co pozwala nam na zapewnienie szybkiego i sprawnego dostarczania przesyłek. Z naszym doświadczeniem i wsparciem, zyskujesz pewność, że Twoje zakupy trafią na czas!

Wraz z postępem technologicznym Poczta Polska nieustannie poszerza swoją ofertę usług cyfrowych, aby sprostać wymaganiom klientów. Oferujemy dostęp do różnorodnych usług online, dzięki którym można wygodnie załatwić szereg spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Wszystko to w celu zapewnienia jak najlepszego doświadczenia naszym klientom.

AB: Przygotowanie naszej firmy do cyfryzacji trwa już od dłuższego czasu – zainwestowaliśmy w nowoczesne technologie, które umożliwiają elektroniczne doręczanie listów poleconych. E-Doręczenia, które oferuje Poczta Polska zgodnie z Ustawą o doręczeniach elektronicznych, to kamień milowy w wyznaczaniu nowych standardów w zakresie cyfryzacji. Oznacza to, że nasza firma zyskuje silną pozycję na rynku usług cyfrowych oferowanych przez państwo i jego obywateli. W niedalekiej przyszłości wiele podmiotów publicznych, osób zaufania publicznego oraz niektórzy przedsiębiorcy będą zobowiązani do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych.

Obywatele nie muszą się martwić o wydruk pism wysyłanych przez administrację. Poczta zapewni im bezpieczeństwo, świadcząc usługę elektronicznego wydruku. Choć może się to wydawać nam niczym nowym, to od wielu lat świadczymy tego typu usługi komercyjnie. Drukujemy i kopertujemy automatycznie korespondencję, jednak wprowadzenie e-doręczeń zmieni skalę naszych usług. Dlatego też zainwestowaliśmy w niezbędne urządzenia do wydruku i korespondencji, by przygotować się do tego.

PAP: Q-Doręczenia to nowe rozwiązanie w zakresie komunikacji, które wprowadziła Poczta Polska.

AB: To rozszerzenie e-Doręczeń pozwala na szybką i bezpieczną komunikację pomiędzy podmiotami niepublicznymi. Q-Doręczenia są dostępne dla wszystkich rodzajów użytkowników, włączając w to firmy, przedsiębiorców, stowarzyszenia, adwokatów i osoby fizyczne.

PAP: Jak ważna jest lokalizacja usług w odniesieniu do wygody klienta?

AB: Lokalizacja usług jest bardzo ważna. Usługi na miejscu oznaczają większą wygodę dla klienta, który ma możliwość osobistego kontaktu z instytucją. Dlatego też Poczta Polska stale modernizuje swoje usługi, aby dostosować się do potrzeb klientów i ułatwić im życie. Chcemy, aby klienci mieli dostęp do usług Poczty Polskiej na swoim terenie, a zatrudnieni konsultanci, którzy są na miejscu, byliby w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości.

Wspieramy akcje, których celem jest nie tylko wspomaganie obywateli, ale również edukacja i prewencja. Udostępniamy wybrane placówki pocztowe doradcom ZUS, aby asystowali oni w składaniu wniosków o świadczenia, a także wspieramy Policję w prowadzeniu działań edukacyjnych i prewencyjnych.

AB: Staramy się nieustannie ulepszać nasze placówki pocztowe, żeby spełnić oczekiwania naszych klientów. Nasza Modernizacja została zaplanowana z myślą o wszystkich Polakach, zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i dużych miastach. Chcemy zapewnić, że wszyscy Polacy będą mieli dostęp do nowoczesnego, wygodnego i bezpiecznego środowiska, w którym będą mogli korzystać z usług Poczty Polskiej. Nasze inwestycje w modernizację placówek pocztowych będą kontynuowane, aby zapewnić naszym klientom najwyższy poziom obsługi.

Poczta Polska jest świadoma wszelkich kontrowersji, jakie wzbudza jej działalność handlowa. W celu wyeliminowania tych niepokojów, starannie monitorujemy wszystkie aspekty naszych produktów i usług oraz stale wprowadzamy udoskonalenia w celu zapewnienia jak najwyższej jakości obsługi naszym klientom. Nadal będziemy kontynuować naszą działalność handlową, aby zapewnić klientom szeroką gamę produktów i usług w placówkach pocztowych.

AB: Wiemy, że nie wszyscy klienci korzystają z naszej oferty pocztówek, opakowań, upominków, prasy i książek. Jednak listy pozostają najważniejszym elementem naszej działalności, a ich liczba stale maleje. Oprócz tego oferujemy również szybkie usługi kurierskie i usługi logistyczne, takie jak przesyłki paletowe, aby zapewnić maksymalny poziom usług naszym klientom.

Działalność handlowa jest ważnym czynnikiem wpływającym na rentowność naszych placówek. Aby sprostać wysokim wymaganiom prawnym i ekonomicznym, inni europejscy operatorzy pocztowi również wprowadzają podobne działania. Co więcej, Poczta Polska musi utrzymywać wszystkie swoje oddziały, gdyż jest do tego zobowiązana prawnie.

PAP: Jakie korzyści przynosi to klientom?

AB: Dzięki rosnącej liczbie produktów oraz przystępnym cenom, nasz zakres usług jest atrakcyjny dla klientów zarówno w dużych, jak i małych miejscowościach. W ten sposób możemy zaspokoić potrzeby konsumentów, oferując im szeroką gamę produktów, w tym najnowsze wydania prasy, książek, prezenty, usługi finansowe i wiele innych usług. Nasi klienci mogą korzystać z najlepszych ofert, dostępnych w naszych placówkach. W ten sposób możemy zapewnić im kompleksową usługę, która pozwala im zaoszczędzić czas i pieniądze.

PAP: Jakie są plany na przyszłość?

AB: Planujemy dalej rozwijać i ulepszać nasze usługi. Chcemy zoptymalizować proces sprzedaży i dostawy, aby nasze oferty były jeszcze bardziej dostępne dla naszych klientów. Chcemy również wspierać lokalny biznes i społeczności, współpracując z lokalnymi producentami i dostawcami. Zapewnia to naszym klientom najwyższą jakość produktów i usług, a także daje społecznościom szansę na wzrost i rozwój.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Jak wykorzystujemy Cookies    Jak wyłączyć cookies
ROZUMIEM