Aktualnie, stopa bezrobocia w Bydgoszczy znajduje się na rekordowo niskim poziomie 3,3%, co stanowi nie tylko genialny wynik na tle całego kraju, ale również samego województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie bezrobocie jest średnio wyższe aż o cztery punkty procentowe. Wynika więc z tego, że mieszkańcy Bydgoszczy generalnie nie powinni obawiać się o możliwość zdobycia zatrudnienia. Niemniej, przed rozpoczęciem poszukiwań, warto jak najdokładniej przeanalizować lokalny rynek pracy i zrozumieć jego strukturę, by wiedzieć, w jakich sektorach etat można zdobyć najłatwiej. Jakie wymagania postawi przed Tobą Bydgoszcz i jakie zaoferuje warunki? Czy w Bydgoszczy można liczyć na pracę tymczasową? Gdzie najlepiej szukać pracy w Bydgoszczy? Na te i inne pytania, odpowiadamy w niniejszym artykule.
Jak wygląda bydgoski rynek pracy?
Analizując strukturę zatrudnienia w Bydgoszczy, można łatwo dojść do wniosku, że lokalny rynek pracy nie różni się wiele od podobnych sobie miast w Polsce. Zdecydowanie największe deficyty odnotowuje branża transportowa, będąca jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów w naszym kraju. Kierowca międzynarodowy, dostawca czy kurier, nie powinni mieć większych problemów ze znalezieniem posady.
Nie inaczej jest w przypadku branży budowlanej. Cieśla, brukarz, dekarz, czy betoniarz, a nawet inżynier budowlany czy szeregowy robotnik, znajdą pracę niemalże od ręki. Co za tym idzie, łatwo o zatrudnienie również w sektorach, które są w jakimś stopniu z powyższymi powiązane, a więc na przykład elektryk, czy mechanik samochodowy.
Biorąc pod uwagę bieżące kierunki rozwoju miasta, nie sposób pominąć, że praca w Bydgoszczy czeka również na specjalistów z branży IT, czy sektora finansowego. Programista, grafik, administrator baz danych, czy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, powinien łatwo znaleźć godną posadę, podobnie jak księgowy, bankier, czy przedstawiciel handlowy.
Branża handlowo-usługowa również nie narzeka na nadmiar chętnych do pracy. Kucharz, kelner, czy kasjer-sprzedawca, powinien zdobyć etat równie szybko, co pozostałe z wymienionych profesji. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że bez względu na to, jaka interesuje Cię praca, Bydgoszcz będzie w stanie zapewnić Ci właściwą dla Ciebie ofertę.
Zatrudnienie w Bydgoszczy – gdzie go szukać?
W Bydgoszczy, podobnie zresztą jak w innych częściach kraju, oferty pracy pojawiają się najczęściej i najliczniej w internecie. Jest to zdecydowanie najłatwiejszy sposób na komunikację pomiędzy kandydatem, a pracodawcą, który znacznie przyspiesza cały proces rekrutacji. Z tego powodu, najlepszym, co możesz w tej chwili zrobić, to przejrzeć ogłoszenia o pracę w Bydgoszczy, na stronie GoWork.pl, gdzie w ciągu paru chwil możesz znaleźć nawet kilkaset ofert, idealnie dopasowanych do Twoich potrzeb i wymagań.
Naturalnie, jeżeli masz trudności ze znalezieniem odpowiedniej posady, to nie warto ograniczać się wyłącznie do sieci. Dobrym pomysłem może być osobiste udanie się do wymarzonego zakładu pracy i złożenie w nim swojego CV. Taka metoda nie zagwarantuje Ci od razu otrzymania umowy o pracę, jednak biorąc pod uwagę fakt, że możesz z niej skorzystać nawet wówczas, gdy przedsiębiorca de facto nie prowadzi naboru, warto ją rozważyć – Twoja kandydatura najpewniej zostanie priorytetowo potraktowana w trakcie najbliższej rekrutacji.
Ostatnią z opcji, jest odwiedzenie bydgoskiego urzędu pracy. Wbrew obiegowej opinii, dostępne tam ogłoszenia mogą zachęcać do złożenia aplikacji nie tylko osoby, które rozglądają się za pracą fizyczną, lub niewymagającą szczególnego przeszkolenia, ale także tych, które legitymują się wyższym wykształceniem i poszukują posady, na której wypłata dalece przewyższa krajową średnią.
Bydgoszcz a praca tymczasowa
Warto mieć na uwadze, że Bydgoszcz oferuje zatrudnienie także w formie pracy tymczasowej, najczęściej na podstawie umów cywilnoprawnych. Z rozwiązania tego korzystają najczęściej uczniowie i studenci, ale też emeryci, czy nawet osoby, które po prostu chcą dorobić do domowego budżetu.
Zdecydowanie najczęściej przeważają oferty, dotyczące mało wymagających zadań. Uczniowie i studenci najczęściej zatrudniani są na stanowiskach: kasjer-sprzedawca, pracownik fast-food, czy doręczyciel ulotek – z kolei emeryci wybierają pracę stróża nocnego, czy ochroniarza. Niezwykle często oferty traktują o tymczasowej pracy na linii produkcyjnej, jednak na takie stanowiska aplikują najczęściej osoby tymczasowo bezrobotne, traktując ją jako przystanek na drodze do stabilizacji.